Pochvalte kytky, když kvetou, poděkujte stromům na procházce, že rostou,
těšte se ze zpěvů ptáků, že je můžete ještě slyšet..
je mnoho a mnoho krásy na Zemi a můžeme ji denně rozšiřovat svým přispěním.

Pokrmy

Rohlíčky, houstičky

5. května 2011 v 19:46 | LoV.
500 g polohrubé m., 30 g droždí, 1 vejce, 50 g másla (ne náhražky, platí napořád), čtvrt litru mléka, sůl, mák nebo kmín a vejce na pomazání.
Houstičky:
Vypracujeme tužší těsto a necháme vykynout. Pak ho rozdělíme na 30 stejných dílků a každý ještě na tři kousky. Z těchto tří válečků upleteme "pletýnku". Pokládáme na vymaštěný plech, mažeme vejcem anebo jenom bílkem, sypeme solí a kořením - jedním či oběma.
Za 15 minut jsou upečeny.
..............
Rohlíčky:
Z rozváleného těsta nakrájíme delší trojúhelníčky do hmotnosti 30 g. Potřeme rozpuštěným máslem, svineme ke špičce, pečeme, mažeme i sypeme jako houstičky.

Briošky

2. března 2011 v 16:03 | LoV.
350 g polohrubé mouky, 1/8 l mléka, 60 g másla, 30 g cukru, 3 žloutky, 25 g droždí, sůl a ještě žloutek.
Droždí s lžičkou cukru, polovinou vlahého mléka a 50 g mouky necháme kvasit.
Zbylou mouku, sůl, cukr dáme na vál, do důlku vlijeme kvásek a mléko s rozkvedlanými žloutky . Touto tekutinou zaděláme těsto. Nakonec vpracujeme ještě velmi měkké máslo.

Po vykynutí těsta uděláme z něj váleček, ze kterého krájíme malé kousky tak 30 gramové. Vytvarujeme z nich hladký či pletený bochánek, dáme na pomazaný plech do řad, potřeme žloutkem a necháme zase kynout.
Poté zase natřeme žloutkem a necháme zaschnout.
Na hladké bochánky uděláme zářez ve tvaru kříže nahoře uprostřed. Nebo tvarujeme malé valečky, do kterých uděláme tři šikmé zářezy.
Pečeme asi 10 minut ve středně teplé troubě.

Podáváme jako přílohu např. k zeleninám.
Nebo je plníme. Po ochlazení je nejprve nařízneme, ale nedokrojíme a do řezu vkládáme libovolné saláty, pomazánky, upravené zeleniny, masa, směsi - atd. dle fantazie.

Houstičky

3. dubna 2010 v 13:49 | LoV.
Neboli žemle.

500 g polohrubé mouky, 50 g másla, 1 žloutek, 20 g droždí, půl lžičky cukru, asi šálek velký mléka a sůl a vejce.

Uděláme kvásek.
Zpracujete těsto na stole. Necháte kynout.
Vykrajujete velkou lžíci kousky a tvoříte žemličky, ukládáte vedle sebe na plech /pomazaný tukem/ a necháte zase kynout.
Potřete vejcem, posypete čím chcete (mák, kmín, semínka, ořechy, ..) a solí větších krystalů.
Pečete asi 30 minut.

Uděláme si sami

31. března 2010 v 16:51 | LoV.
Obložené chlebíčky
Pokud si čas rozvrhneme dobře, vyjde nám i na upečení domácí veky a přílohového pečiva.

Veka na chlebíčky:
0,5 kg polohrubé mouky, 30 g droždí, sůl, 60 g másla, čtvrt litru mléka, 1 vejce.
Asi hrníček vlažného mléka použijeme na kvásek s droždím a lžičkou mouky /jestli pomalu vzchází, přidejte špetičku krystalového cukru/.

Na vále máme mouku promíchanou se soli a v dolíku uprostřed vzešlý kvásek. Od středu zaděláváme těsto a přidáváme vlahé mléko, nakonec i rozpuštěné máslo. Po vypracování máme tuhé těsto. Necháme kynout pokryté utěrkou.

Až vykyne, rozdělíme na 3 díly a vypracujeme veky - válce, položíme je na pomazaný (resp. i vysypaný) plech a necháme odpočívat a zpět dokynout.
Než vložíme plech s nimi do trouby, pomažeme je vejcem a pečeme ve středně vyhřáté troubě asi půl hodiny.

Řezy veky se hodí ke studeným pokrmům jako příloha anebo jako podklad pro obkládání chlebíčků. Chutnat vám budou i samotné!

(Když píšu máslo, myslím tím máslo. Kdyby se hodila Hera aj., bylo by to uvedeno!) Ošizené si nemusíte vyrábět, je k mání leckde a to ne levně, že..

Pár slovíček

31. března 2010 v 16:48 | LoV.
Minutky pro domácí i pro hosty, zpestření jídelníčku, změna, fantazie, inspirace - to je tak úvodem vše. Mnoho věcí lze koupit, občas si můžeme zaimprovizovat sami na podnět budoucích textů.

Příprava:
Jestli si koupíme vše hotové, můžeme hostům přivodit zklamání a domácím také. Všichni se stravují často mimo domov a restaurační stravu rádi vymění za domácí nápady. Podíváme se především na studenou kuchyni: chlebíčky, jednohubky a sousta, obložené mísy a talířky..
Porce budou dále plánovány pro 4 lidi, ale můžete to změnit sníst v pěti či ve třech..
 
 

Reklama