Pochvalte kytky, když kvetou, poděkujte stromům na procházce, že rostou,
těšte se ze zpěvů ptáků, že je můžete ještě slyšet..
je mnoho a mnoho krásy na Zemi a můžeme ji denně rozšiřovat svým přispěním.

APA - API

20. května 2013 v 14:42 | LoV. |  Mystéria

APANA (skrt.) jógický cvik dechový (vdechnutí), viz heslo Vayu.

APAP - (eg.) had v egypt. podsvětí, citovaný často v "knize mrtvých". Je to Tyfon, bůh Seth (viz tam), který zavraždil Osirise. Vtělil se v Apapa, maje v úmyslu usmrtit i jeho syna Hora. Horus ho přemohl. Jeho vítězství je obdobní s vítězstvím sv.Jiří nad drakem. Apap je zván také polykačem duší.

APARIGRAHA - (skrt.) jógická vlastnost, nepřijímat dary ani v nouzi, poněvadž darem je člověk vázám k vděčnosti. Je připoután a ztrácí volnost.

APATHIE - (řec.) lhostejnost, nevšímavost. U stoiků je apatie od vášní oproštěn duševní stav, nutná podmínka k dobru. Podle Filona je apatie nejčistší cestou ke štěstí. Dlužno ovšem odlišit tuto apatii od apatie patologické chorobné.

APIS - (eg.) též Hapi-ankh, "žijící zemřelý", Osiris vtělený v posvátného býka a v něm uctívaný. Tak asi jako u křesťanů beránek, symbol Ježíše Krista, je Apis symbolem Osirisovým. Jeho kult byl umístěn v městě Memfidě v chrámu boha Ptaha. Býk musel být černý, což znamenalo černou půdu nilskou. Musel mít na čele bílý kosočtverec, což značilo oplodnění krávy paprskem slunce a bylo znamením božího vtělení /inkarnace/ a jeho vše oplodňující síly. Další znaky: na zádech bílý odznak, podobný sokolu nebo orlu. Pod jazykem zauzleninu podobnou skarabeu (odznaku zvou vzkříšení), na ocase dvojbarevné žíně. Apis býval zobrazován se slunečním kotoučem mezi rohy. Když dosáhl Apis věku 28 let, v kterém byl Osiris Sethem zavražděn, byl i on za okázalých ceremonií utracen. Mrtvoly Apisů byly balzamovány a ukládány v serapeu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Žijete jen tzv. realitou? A co to je.. ?

ano
ne
nerozumím otázce

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama